Харчування годуючої мами
Що можна їсти мамі, яка годує, і чи потрібна їй спеціальна дієта – розповімо докладно у нашій статті. З одного боку, слід забезпечити дитину необхідними поживними речовинами для її швидкого зростання і розвитку. З іншого – важливо не допустити розвитку дефіцитних станів у неї самої, зберегти здоров'я та форму.
Грудне вигодовування для дитини – найкраще харчування, створене природою і багатьма роками еволюції. Грудне молоко – оптимальне за своїм складом, адже воно:
- захищає від інфекцій;
- впливає на розвиток органів, систем і функцій організму, що росте.
У грудному молоці виявлено речовини, що впливають на поведінку, інтелектуальний, когнітивний, нервово-психічний розвиток і навіть характер.
На організм матері грудне вигодовування також чинить позитивний вплив:
- зниження ризику розвитку багатьох захворювань;
- нормалізація гормонального балансу і ваги;
- полегшення післяпологового відновлення;
- встановлення контакту з дитиною.
Основні рекомендації щодо правильного харчування годуючої мами:
- Дотримання питного режиму: не менше 2-2,5 літрів рідини на день.
- Дробове харчування 5-6 разів на день по 300 грам на порцію.
- Основа харчування – кисломолочні продукти, крупи, м'ясо, риба, овочі й фрукти.
- Спосіб приготування: варіння, тушкування, запікання, приготування на пару.
Харчування годуючої мами по місяцях
Грудне молоко синтезується з крові й лімфи матері, проходячи складні біохімічні процеси. Виходячи з цього у грудного молока є свій стандартний склад і його жирність знаходиться в межах 5%. Білки, жири, вуглеводи та інші мікроелементи потрапляють у грудне молоко з їжі таким чином: поживні речовини перетравлюються і засвоюються організмом матері, а потім перетворюються і формують нові сполуки, які здатний засвоїти дитячий організм. На якість молока впливає поживна цінність їжі, яку вживає мама. Організм перерозподіляє речовини, які до нього надходять, самостійно, і певна частина мінералів і вітамінів витрачається на підтримання життєдіяльності материнського організму, а інша потрапляє в молоко. Не можна сказати, що з'їдений продукт відразу ж отримає дитина. Вона отримає деяку його частку у вигляді вітамінів і мікроелементів. Тому не варто обмежувати своє харчування дуже сильно, але все ж слід уникати алергенних і різких на смак продуктів.
Жінкам, які годують груддю, потрібно близько 500 додаткових кілокалорій на день, адже їх організм виробляє приблизно 800 мл молока на добу. Рекомендована добова норма білка становить додатково 25 г на добу, а потреба у багатьох вітамінах і мінералах зростає у 2-3 рази.
Жиророзчинні вітаміни А, Д, К і водорозчинні С, В1, В6, В9, В12 виділяються у материнське молоко і їх рівень різко знижується при дефіциті вітамінів у материнській крові. У результаті дитина недоотримує необхідні їй нутрієнти.
А ось рівень кальцію, фосфору і магнію у грудному молоці практично не залежить від їх рівня у материнській крові. У той же час, якщо материнська дієта містить мало кальцію та інших мікроелементів, то у жінки виснажуються внутрішні резерви організму і надалі у неї збільшується ризик розвитку остеопорозу, порушень функцій щитовидної залози. Попередити такі проблеми можна, додавши до щоденного раціону 1-2 порції кисломолочних продуктів: вони наситять організм кальцієм, вітаміном Д і корисними жирами, які необхідні для засвоєння жиророзчинних вітамінів.
Тому харчування мами має бути повноцінним, щоб вона могла забезпечити свій організм вітамінами, які потрібні для грудного вигодовування, і наповнити молоко нутрієнтами, які потрапляють виключно з їжі.
Харчування в перший місяць
У перший місяць шлунково-кишковий тракт дитини тільки починає звикати до надходження поживних речовин разом із молоком і часто реагує підвищеним газоутворенням, що викликає у мами бажання обмежити раціон харчування. У період становлення дитячого травлення мамам рекомендується вживати свіжоприготовану їжу, у разі необхідності – готувати на пару або відварювати, уникати сильно алергенних продуктів: меду, згущеного молока, цитрусових, шоколаду, гострих приправ і спецій.
Читати також: Відмінне травлення – це смачно!
Для нормалізації травлення матері у перший місяць після пологів корисно вживати свіжий нежирний йогурт і кефір. Добова норма – 300-400 мл. Найкраще готувати кисломолочні продукти вдома, щоб самостійно контролювати їх жирність і свіжість. Одноденний кефір, приготований на заквасці "Кефір VIVO", допоможе позбутися від запорів, а 3-денний продукт і старший матиме закріплюючий ефект. Домашній кефір можна заквасити як у каструлі, так і у спеціальній йогуртниці, що заощадить молодій мамі сили і час.
Читати також: Як приготувати одноденний кефір у домашніх умовах
Різноманітність бактеріальних заквасок VIVO допоможе вирішити певні проблеми, з якими стикаються молоді мами після пологів:
- "Йогурт VIVO" – класичний йогурт без добавок. Поставляється у пакетиках і у флаконах.
- "Грецький йогурт VIVO" – густий йогурт із насиченим кисломолочним смаком.
- "Імуно йогурт VIVO" – сприяє зміцненню імунітету і захисних сил організму.
- "Пробіо Йогурт VIVO" – підтримує здорове травлення і відновлює мікрофлору.
Щоб замінити соуси і майонези у перший місяць після пологів, радимо приготувати йогурт без добавок або більш густий грецький йогурт із менш текучою консистенцією.
Читати також: Йогурт. Усе, що ви хотіли знати про йогурт
Дуже важливо, щоб харчування матері було різноманітним: м'ясо, риба, овочі, кисломолочні продукти, хліб і крупи. Бажано, щоб продукти були свіжими, без консервантів, мінімально рафінованими. Не рекомендується вживати продукти, що впливають на смак молока: часник, петрушка, спаржа. А рис може провокувати запори і здуття у мами.
Після нормалізації травлення матері, на другий-третій тиждень після пологів можна поступово вводити сир кисломолочний жирністю до 5% в обсязі 80-100 грам через день. Його жирність можна відрегулювати, вибравши молоко певної жирності, і додати в нього закваску "Сир кисломолочний VIVO".
Читати також: Сир кисломолочний: види, користь, як робити і коли краще їсти
Харчування на другому місяці
На другому місяці мама починає вводити у раціон нові продукти: сезонні фрукти, нежирну сметану, сухофрукти, запашну зелень, печінку, трохи білого рису. Вводити їх потрібно поступово: у першій половині дня, спостерігаючи за реакцією дитини. Якщо у малюка виникають коліки або висип – такий продукт на кілька днів бажано виключити з раціону мами.
Щоб приготувати корисну домашню сметану, вам знадобиться бактеріальна закваска "Сметана VIVO" і вершки. Жирність вершків вибирайте на ваш розсуд, так як жирність готового продукту буде відповідати жирності вершків, які ви використали для приготування сметани. Заквасити сметану можна і на молоці, за умови, що його жирність буде вище 6%.
Такий спосіб приготування не займе багато часу, зате користі від свіжої домашньої сметани буде набагато більше, тому що ви:
- самі визначаєте її жирність;
- точно знаєте, що у складі немає загусників і рослинних жирів.
Читати також: Сметана – як зробити у домашніх умовах, чим корисна, яка краще
Харчування на третьому-п'ятому місяці
Можна продовжувати вводити у раціон капусту, горох, виноград, редис, огірки, овочі й фрукти, які сприяють газоутворенню у кишечнику. Якщо малюк здоровий і добре себе почуває, до кінця третього місяця мама повинна повернутися до звичного раціону харчування за умови, що він був повноцінним, різноманітним і правильним.
Харчування на шостому місяці
Через півроку після пологів допускається вживання квасолі, сочевиці, горіхів і меду, а також різноманітних спецій. Дуже акуратно слід вживати в їжу екзотичні фрукти: манго, папайю, маракуйю та інші.
Що не можна їсти під час лактації
Педіатри рекомендують виключити у період грудного вигодовування з раціону матері:
- алкоголь;
- міцний чай;
- кофеїновмісні напої;
- цибулю і часник у великих кількостях;
- продукти з консервантами і барвниками;
- гострі прянощі й спеції;
- фаст-фуд;
- лісові гриби;
- копченості;
- сало і жирне м'ясо;
- ферментовані сири.
Бажано обмежити у раціоні годуючої матері:
- гострі соуси, маринади;
- квашену капусту;
- шоколад;
- цитрусові;
- морепродукти;
- майонез;
- солодощі;
- випічку;
- газовані напої.
Харчування при лактації повинно бути різноманітним і містити продукти всіх основних груп. Додавайте до одного або двох прийомів їжі кисломолочні продукти – і ваше травлення завжди буде легким і безпроблемним!
Зображення взято із джерел: pixabay.com, pexels.com.